Francois Lurton

Francois Lurton reprezentuje czwarte pokolenie winiarzy w swojej wielkiej rodzinie, która produkuje wina w regionie Bordeaux od 1897 roku. Zanim zajął się winem, jego pradziadek (a przed nim jego przodkowie) wytwarzali spirytusy w regionie Bordeaux, co robili od połowy XIX wieku.

François jest jedną z tych osób, które lubimy osadzać w gotowej historii i przeszłości, ale dla których hasłem przewodnim pozostają wysokie standardy. Dzisiaj doskonałość nigdy nie jest pozostawiona przypadkowi. Musi być naturalny, skrupulatny i rozważny: „Natura może się wyrazić tylko wtedy, gdy damy jej zasoby”. Terroir wyraża się za pomocą innowacyjnych technik, głębokiej wiedzy, odrobiny śmiałości, dużej dyscypliny i wrażliwości oraz upartego zaangażowania w uprawę organiczną, z których wszystkie są charakterystyczne dla François Lurtona.

Francois Lurton

Francois Lurton produkuje wina w wielu winnicach we Francji skupiając się głownie na winach z Langwedocji. Poniżej parę słów o każdej z nich.

Domaine de Nizas

Domaine de Nizas, położona w pobliżu średniowiecznej wioski Pézenas w sercu Langwedocji, została utworzona w 1998 r. W trzech apelacjach Langwedocja-Pézenas CHNP, Langwedocja ChNP i Pays d’OC posadzono 38 ha winorośli. Syrah, Grenache, Carignan i Mourvèdre to cztery główne odmiany czerwonych winogron, podczas gdy Roussanne, Viognier i Sauvignon Blanc stanowią większość białych. Od 2018 roku François Lurton jest odpowiedzialny za uprawę winorośli i produkcję wina, a jedynym celem jest wyrażenie prawdziwego potencjału wyjątkowego terroir Pézenas, idealnego miejsca do produkcji wysokiej jakości win o niezwykłej głębi.

Francois Lurton

Domaine Les Salices

Domaine des Salices znajduje się w Minervois. Leży między Montagne Noire na północy a Morzem Śródziemnym, które znajduje się zaledwie 30 km na południe. Na terenie posiadłości znajdują się dwa zabytkowe budynki: autentyczna kamienna piwnica i wspaniała romańska kaplica Saint-Etienne z XI wieku, stojąca pośród winorośli. Winnica znajduje się na obszarze Vin de Pays d’Oc (lub Pays d’Oc ChOG), a południowe winogrona dojrzewają dzięki intensywnemu słońcu. Ciepły wiatr wiejący przez region pomaga ograniczyć choroby winorośli. Gleba jest wapienno-gliniasta na płaskowyżu i bardziej piaszczysta na tarasach wzdłuż „Argent Double”, rzeki, która przepływa przez winnicę na południe od posiadłości.

Les Fumees Blanches

Posiadłość Domaine Les Fumées Blanches znajduje się w regionie Gaskonii w południowo-zachodniej Francji. Słynie z wyśmienitej brandy Armagnac. W 1997 roku François Lurton i jego brat Jacques odkryli to nieznane terroir, idealne miejsce do uprawy i wyrażenia prawdziwego charakteru Sauvignon Blanc. Les Fumées Blanches zawdzięcza swoją nazwę porannej mgle, która unosi się jak biały dym („fumée blanche”) nad winoroślą u podnóża wzgórz. Oprócz tworzenia pięknej scenerii, jest to również bardzo pomocne dla winorośli, ponieważ zapewnia ochronę przed ostrym południowym francuskim słońcem przez część dnia.

Mas Janeil

Mas Janeil stoi u podnóża masywu Corbières, w słynnym terroir Agly Valley. 34 hektary winorośli posadzone na różnych glebach o różnych aspektach dają winogrona doskonałej jakości, które są precyzyjnie winifikowane w Mas Janeil. Celem jest ujawnienie czystości smaganych wiatrem terroirów przy jednoczesnym okazaniu maksymalnego szacunku dla winorośli dzięki zrównoważonemu rolnictwu i metodom produkcji wina przy użyciu niewielkiej liczby dodatków enologicznych. Wina Mas Janeil są autentycznym wyrazem wspaniałego terroiru Agly Valley.