Bodegas Martinez Lacuesta

Bycie głównym producentem jednego z najbardziej kultowych regionów winiarskich na świecie to nie jest coś, o czym wielu może powiedzieć. Ale tak jest z Bodegas Martínez Lacuesta, jedną ze stuletnich winnic w regionie La Rioja w Hiszpanii, odpowiedzialną za wpisanie regionu do kanonu wina i określenie jego klasycznych stylów.

Bodegas Martinez Lacuesta

Bodegas Martínez Lacuesta od 127 lat…

Założona w 1895 roku przez Don Félix Martínez Lacuesta (Haro, 1873 – 1922), winiarnia, obecnie z czwartym pokoleniem u steru, pozostaje rodzinna i wierna etosowi założyciela: nieustępliwej wierności tradycyjnej mądrości i lokalnym ‘terroir’, nieustannie inwestując w nowoczesną wiedzę o winiarstwie. Nawet jeśli jest synonimem klasycznej ‘Rioja’, Martínez Lacuesta stało się także wzorem innowacji i kreatywności, opracowując nowe produkty, które dociera do młodszego, szerszego grona odbiorców wina z Rioja. Z tym samym pionierskim duchem drugie pokolenie Emiliano Martínez Lacuesta podróżowało po obu Amerykach na początku XX wieku, otwierając nowe rynki i reklamując nazwę firmy po obu stronach oceanu.

Perspektywa przyszłości, oparta na dziedzictwie historycznym, pasji i zaangażowaniu, jest tym, co najlepiej definiuje filozofię Martínez Lacuesta od samego początku i nadal napędza firmę w kierunku przyszłości. Obecny zarząd kontynuuje te tradycje pod hasłem „Powrót do przyszłości”: wieczny powrót i rewizja klasycznych stylów, z przyszłością jako ostatecznym celem. Nieustanny rozwój i odnowa, która 127 lat po założeniu, z roku na rok przywraca wina Bodegas Martínez Lacuesta na czele zarówno w klasycznej, jak i nowoczesnej odsłonie regionu ‘Rioja’.

Bodegas Martinez Lacuesta

Wykorzystując najnowocześniejszą technologię wraz z praktyką i wiedzą przekazywaną przez pokolenia hodowców, asortyment firmy – od nowoczesnej elegancji białych win po ponadczasowe Reservy, uważane za „archetypowe przykłady stylu, poprzez kultowe wermuty – łączy precyzję z autentycznością, tradycję z innowacją. Takie podejście jest możliwe tylko dlatego, że gleba w sercu regionu, Haro – jej kultura, ludzie i krajobraz – pozostaje rdzeniem filozofii winnicy i podejścia do produkcji wina. Silne poczucie pochodzenia i przynależności sprawia, że podejście winnicy Martínez Lacuesta jest konsekwentne i pewne siebie w eksplorowaniu, eksperymentowaniu i ciągłym odkrywaniu siebie na nowo zgodnie z duchem czasu.

Rzeczywiście, wina z Martínez Lacuesta nadal cieszą się uznaniem za swój współczesny klasycyzm. Martínez Lacuesta Reserva 2012 otrzymało złoty medal w edycji Decanter World Wine Awards 2022; z aż 96 punktami, sędziowie podkreślili „klasyczny i pyszny” charakter wina „pokazując trzeciorzędowe nuty pudełka po cygarach, kadzidła, starej skóry i liści pomidora, w złożoności „bardzo reprezentatywnej dla klasycznej Rioja”. Wino jest dostępne na rynku od października 2022 r., co było bardzo oczekiwanym wydaniem.

Bodegas Martinez Lacuesta

Martinez Lacuesta pozostaje punktem odniesienia dla klasycznej Rioja – ze zrozumieniem, że dzisiejsza klasyka była wczorajszą awangardą i jest otwarta na ciągłą interpretację. Tylko najodważniejsi pionierzy, dzięki umiejętnościom i zaangażowaniu, mogą przetrwać jako ikony jutra.